Brüt Net Maaş Hesaplama 2019

2019 Brüt Net Maaş Hesaplama

2019 brüt net maaş hesaplama konusunda İş kanunu işçinin çalışma süreleri ile ilgili saatlik ve günlük hesaplamalar yapılırken devreye girer. Hesaplamalar genellikle haftalık 45 saat üzerinden hesaplamalar yapılabilir. Peki, brüt ve ne maaş nedir? Nasıl hesaplanır? Net ve brüt maaş hesaplama formülü nedir? Tüm ayrıntıları ile bu konumuzda bulabilirsiniz.

Bir maaş hesaplanırken çalışan için asıl önemli olan net maaştır. Net ve brüt maaş hesaplanırken gözden geçirilmesi gereken belge ücret bordrosudur. Sigortalı bir işte çalışan bireyler iş kanunun belirlemiş olduğu çalışma süresine ve haftalık izin yapmaya hak kazanırlar. İşçinin kullandığı izinler ve çalıştığı saatler maaş hesabının doğru yapılmasına etkendir. Çalışma saatleri molalar dahil olarak hesaplanır.

BRÜT VE NET MAAŞ NEDİR?

İlk olarak Brüt maaşı açıklayalım. Brüt maaş bir işçinin maaş bordrosunda belirtilen, yapılacak olan sigorta ve vergiler gibi kesintilerin olduğu yani bir işverenin işçiye ve devlete ödediği toplam paradır. Bu tutarın tamamı işçiye geçmez çünkü devlete ödenen vergi ve sigorta dahildir.
Net maaş; Bu maaş işçinin eline geçen asıl tutardır. Yani işveren tarafından devlete ödenen sigorta ver vergi kesintilerinin çıkarılmış halidir.

GÜNLÜK MAAŞ HESAPLAMA

Günlük maaş nasıl hesaplanır konusunda maaş hesabı yapılırken izin günlerinizi de bu hesaba katmanız gerekmektedir. Bunun nedeni iş kanununa göre işveren haftalık çalışana vermiş olduğu izin gününde de işçiye ödeme yapmakla yükümlüdür. Özetlemek gerekirse aldığınız net maaşı 30 güne bölerek günlük almanız gereken ücreti kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

SAATLİK MAAŞ HESAPLAMA

4857 sayılı iş konunda yer alan genel bakımdan bir işçinin haftalık çalışması gereken en fazla (45) Kırk Beş saattir. Aksi bir durum kararlaştırılmamış ise bu süre iş yerlerinden haftada aktif çalışılan günlere bölünerek uygulanır maddesi yer almaktadır.
Bu maddeye göre örnek verecek olursak bir işçinin günde 9 saat ayda 25 gün çalıştığını varsayalım saatlik ücret 9X25=225 saat çalışma ortaya çıkar net maaşınız 225e bölünerek saatlik çalışma ücretiniz ortaya çıkar.

2019 BRÜT VE NET MAAŞ HESAPLAMA

Şimdi bu konuyu bir örnekle açıklayalım çünkü bu oranlar hükümet tarafından yapılan vergi zamları, asgari ücret zamları ile değişiklik gösteriyor yine sizde konu altından paylaşacağımız ve internette bulunan hesaplama robotları ile hesaplamalar yapabilirsiniz. Evli eşi çalışmayan iki çocuklu bir işçinin 2500TL net maaşı olsun yıla vurduğumuzda ilk ay brüt maaşı 3.496,95TL son ay brüt maaşı 3.717,96TL olmaktadır. Yine yıla vurduğumuzda 249,44TL AGİ ile bu işçinin iş verene vergiler dahil maliyeti ortalama 4.417,88TL’dir. Yıllık olarak 30.000,00TL maaş alacak bu işçi için işverenin cebinden çıkan tutar 50.850,66TL’dir.

BRÜT-NET MAAŞ HESAPLAMA PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN

Brüt Maaş Nedir?,
Net Maaş Nedir?, Günlük Maaş Hesaplama, Saatlik Maaş Hesaplama, Maaş Hesaplama Programı

Yazar:admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir