Astsubay Maaşları 2019

Astsubay Maaşları 2019

Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin en gözde kurumları arasında yer almanın yanında bu kurumda astsubay olarak görev yapmak isteyen bireylerin en çok merak ettikleri konudur astsubay maaşları 2019. Yeni 2019 yılının girmesi ile birlikte ülkemizde işçi ve memurlara yapılan zamlar sonucunda astsubay maaşları ne kadar oldu? Sorusunun yanıtını bu konumuzda bulabileceksiniz. Öncelikle astsubay olma konusuna bir değinmek istiyoruz.

ASTSUBAY NASIL OLUNUR?

Öncelikle astsubay olarak görev yapmak isteyen kişiler için iki farklı yol vardır. Bunlardan ilki lise son sınıfta girecek olduğunuz üniversitelere giriş sınavından yeterli bir puan alarak astsubay meslek yüksek okullarından birine tercihte bulunmanız gerekmekte. Tabi bu süreç içerisinden üniversitelere giriş sınavı dışında sözlü ve fiziki testlere tabi olacağınız mülakat sınavı da bulunmakta. Mülakatlardan da başarılı bir şekilde geçen adaylar meslek yüksek okulunda 2 yıllık bir eğitim sonucunda astsubay çavuş olarak göreve başlayabilmekteler.

İkinci yöntem ise dış kaynaklardan muvazzaf astsubay alımlarıdır. Bunun için en başta aranan şart herhangi bir üniversitenin 2 yıllık ön lisans ya da 4 yıllık lisans programlarından birini bitirmiş veya son sınıfında eğitim görüyor olmak. Ülkemizde askeri personel temin merkez komutanlığı her sene bir sınav açmakta bu sınava başvurmanız durumunda yapılacak olan yine sözlü ve fiziki mülakatlarda başarılı olmanız gerekmekte. Daha sonra ise başarılı olanlar astsubay anlayışı isminde bir kursa tabi tutuluyor. Alınacak eğitim sonucunda göreve astsubay çavuş olarak başlamaya hak kazanıyorsunuz.

ASTSUBAY MAAŞLARI 2019

Şimdi gelelim işten daha çok merak edilen maaş konusuna. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan personelin kıdem, görev yeri, terör bilgesi, medeni durumu ve çocuk sayısı gibi birçok etkene bağlı olarak 4000TL ile 5000TL aralığında maaş almaktadır.

Bir örnek vermek gerekirse 20 yılını doldurmuş olan kıdemli başçavuşlar bu yıl 4830TL civarında bir maaş alıyor. Bunun yanında eğer bu personel doğuda görev yapıyorsa terör tazminatı olarak 900TL ek bir ücret daha almakta.

Bu sene enflasyon kendini oldukça fazla göstermesinden dolayı maaşlara yapılacak iyileştirme ile birlikte astsubay maaşları 2019 yılında 4300TL’den başlaması ön görülmekte.

Şunu da belirtmekte fayda var astsubay adaylarının 6 ay boyunca aldıkları eğitimlerde kursiyer maaşı adı altında aylık 225TL civarında bir ödeme yapılmakta.  6 ay sonunda astsubay çavuş rütbesi takanlar yukarıda belirttiğimiz maaşı almaya hak kazanıyor.

Yazar:admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir