Belediye Erzak Yardımı Hakkında Tüm Detaylar

Belediye Erzak Yardımı Hakkında Tüm Detaylar

Belediye tarafından düzenli olarak verilen erzak yardımına başvuruda bulunmak için bu yardıma fiilen ihtiyacınız olması ve ihtiyacınız olduğunu belgeleyebilir durumda olmanız gerekmektedir. Bilhassa yerel olarak çoğunluğun erzağa ihtiyacının bulunduğu vilayetlerde, belediyeler tarafından böyle bir hizmet sunulmaktadır. Erzak yardımı alınabilmesi için kişilerin kendi belediyelerine müracaat etmeleri gerekir. Bu konuda yardım alım süreçleri, belediyelerin belirlemiş olduğu kendi kriterlerine göre farklık göstermektedir.

Erzak Desteğine Nasıl Başvurulur?

Erzak yardımına müracat süreçleri, belediyelere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bazı belediyelere bireysel olarak başvuru yapılırken, bazıları internet üzerinden online olarak başvuru kabul etmektedirler.
Yüksek sosyoekonomik ve kültürel düzeye sahip büyük iller için her iki başvuru talebi de alınabilmektedir. İstanbul bunun gibi iki yolla başvuru kabul eden iller arasında sayılabilir. Her iki durumda da belediyenin konu ile ilgili birimine şahsen ulaşmanız gerekmektedir.
Bazı şehirlerde telefonla müracaatlar da değerlendirmeye alınırken, bazı şehirlerde yalnızca şahsi müracaatınıza göre hareket edilir. Müracaatınızı nasıl yapmanız gerektiğini, şehir belediyenizden öğrenebilirsiniz.başvuru koşullarını yerine getirmeniz ve lüzumlu evrakları hazırlamanız halinde erzak desteğinden faydalanabilirsiniz. Destek, verilme biçimine göre belediye tarafından görevlendirilmiş kişilerin ikamet ettiğiniz adresinize ziyatette bulunması ile verilmektedir.

Erzak Desteğine Başvuru Şartları Nelerdir?

Muhtarlıktan alınacak doküman ile ailede kaç bireyin yaşadığının belgelenmesi gerekmektedir.
Müracaat eden kişinin aktif bir sigortasının olmaması gerekir.
Müracaat sahibi, geçekten muhtaç olduğunu belgeleyebilir gidişatta olmalıdır.
Müracaat sahibi, yaşadığı konut dışında rastgele başka bir yerde bir mala sahip olmamalıdır.
Müracaat sahibinin bir yerden kira alma vaziyeti bulunmamalıdır.
Müracaat sahibi Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmalıdır.
Erzak talebine müracaat edilmesi ile müraacat sahibine yalnızca gıda desteği verilmemektedir. Erzak yardımına ihtiyacı olan bir yurttaşın kira desteği ile birlikte kırtasiye yardımları ve ihtimallerine de gereksinimi bulunacaktır.
Bu sebeple yardım başvurusunda bulunan şahsın parasal vaziyeti detaylı incelenerek onun ismine yardım talebinde bulunulabilmektedir.

Erzak Desteğine Kimler Başvurabilir?

Belediyenin erzak desteğine müracaat edebilecek bireyler parasal açıdan güç vaziyette olan ailelerdir. Fakat bu yardımdan faydalanmak için bireylerin aile olmasına gerek yoktur. Bireyler, yalnız yaşamını sürdürken de yardımdan faydalanabilmektedir. Bunun yanında şahsın parasal vaziyetinin kötü olduğunu belge ile kanıtlaması gerekmektedir.
Özellikle büyük kentlerde bu yardım, ön şart olarak alınmakta, öteki yardımların verilmesi için ön araştırma vesilesi olarak görülmektedir. Bu sebeple erzak yardımı gibi bir desteğe müracaat eten bireyler iyice incelenir. Şahsın ikamet adresinin yakınında, komşularının bu destekten haberdar olması, şahsın parasal vaziyeti hakkında tanıklık yapabilmesi gerekmektedir.

Belediyenin erzak yardımına başvuruda bulunan şahıslardan talep ettikleri belgeler şu şekilde sıralanabilir:

1

C. kimlik evrakı

2

Muhtarlıktan alınmış ikamet evrakı

3

Bazı belediyeler için yoksulluk evrakı

4

Fakirlik evrakı

5

Erzak takviyesine lüzumu özetleyen dilekçe

Belediye Haricinde yiyecek desteği yapan diğer kurumlar Nelerdir?

1

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

2

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

3

Muhtarlık ve kaymakamlıklar

4

Maddi olarak zor durumda bulunan kişilere yardımda bulunan sivil toplum kuruluşları

5

Şehit veya gazi yakını olunması durumunda askeri sivil toplum kuruluşları

Yazar:admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir