Ebe Maaşı Ne Kadar? 2019

Ebe Maaşı Ne Kadar? 2019

Ebe en çok bilinen doğum sırasında doktorlarımıza yardımcı olarak çalışan aslında doktor ile birlikte en önemli işi yapan kişilere verilen ünvandır. Doğum sırasında doğum yapan kişiye destekte bulunarak kişinin daha rahat ve sağlıklı bir şekilde doğum yapmasını sağlamaya çalışmaktalardır.
Peki ebeler sadece doğum sırasındamı yardımcı eleman olarak görev alrılar? tabiki hayır ebeler aktif olarak sağlık ocaklarında da görev yapmaktalar. Buralarda hamile olan bireylerin sağlık durumunu takip ederek annelik ve gebelik dönemine ilişkin bilgilendirmeler yaparak bu süreci rahatlıkla atlatmalarına yardımcı olmaktadırlar. Bazı durumlarda ebeler özellikle doktorların olmadığı veya ani gelişen doğum durumlarında doktora gerek duymadan doğumu kendileri gerçekleştirebilirler.
Ebelerin diğer görevlerinde bir tanesi ise doğum yapan annenin doğrum sonrasında gerekli sağlık kontrollerini yaparlar. Görev yaptıkları yerlerde ebeler altı yaşına kadar olan çocuklara aşı yapabilirler.

EBE NASIL OLUNUR?

E-be olabilmek için öncelikle adayların üniversiteye giriş sınavından yeterli puan alarak sağlık meslek yüksek olullarının iki yıllık yada dört yıllık programını başarı ile tamamlamaları lazımdır. Genellikle ülkemizde hemen hemen her ilde birçok ebe yetiştiren üniversitemiz mevcuttur.
-İş olanağı olarak devlet hastaneleri ve sağlık ocaklarının yanı sıra özel sektör hastanelerde de rahatlıkla iş bulabilirler.
-Ebelik genllikle bayanlar için daha uygun bir meslektir. Ülkemizde erkek ebelerde vardır ama bazı örfi nedenlerden dolayı iş bulamamaktalar.
– Kişilik olarakta ebeler kan göremeye dayanıklı olmalıdır.
-İnsanlara yardım etmeyi seven ve sorumluluk duygusu güçlü olmalıdır.

EBE MAAŞLARI 2019

Şimdi sıra ebe adaylarının en çok merak ettikleri maaş konusuna. Ebelik bir çok alanda olduğu gibi özel sektör ve kamu sektörü olmak üzere iki farklı alanda iki farklı maaş aralığında maaşları değişiklik göstermektedir. Ebe maaşları 2019 yılı itibari ile kpss ile herhangi bir kamu kurumunda görev yapanlar 3500TL ila 4000TL aralığında bir maaş almaktadır. Özel sektörde ise bu aralık genellikle tecrübe ve çalıştığı yıl ile orantılı olarak 2500TL ila 4000TL arasında değişiklik gösterebilir. Maaş aralığının bu kadar fazla olmasının sebebi söylediğim nedenlerin dışında ek olarak fazla mesai ücreti alabilmekteler.

Yazar:admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir