İşsizlik Maaşı Nekadar ve Nasıl Alınır? Tüm Detaylar

İşten çıkarılma şartı aranarak elde edilebilien ve uzun süre işsiz kalacak bireyler için adeta ilaç olabilecek bir ödenektir işsizlik maaşı. Peki İşsizlik maaşı nasıl alınır gelin bu konuya bir yanıt arayalım.

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR?

İl kural olarak ayrıldığınız iş yerinizden en az son 120 gün boyunca sigorta primleriniziin düzenli olarak ödenmesi gerekli. Tabiki her ne kadar bu kesin bir kural olsada hükümet yaptığı çalışmalar ile bu sayıyı daha da geriye çekmesi söz konusu. Bu gün sayısı 30 gün olarak düşünülüyor ayrıca en yüksek ödeme olan 3 yıl boyunca 600 gün şartıda 100 güne çekilmesi konuşulmakta.

İŞSİZLİK MAAŞI HESAPLAMA

2018 yılı ile birlikte belirlenen en düşük işsizlik maaşı nekadar sorunun cevabı 811TL,  en yüksek işsizlik maaşı ne kadar sorusunun cevabı ise Bin 623 Lira olarak belirlenmiştir. Gelelim işsizlik maaşı hesaplama işlemine. Bu işlem iki farklı yol ile yapılmaktadır.

Birincisi bireyin çalıştığı yerden son dört ayda brüt toplamda ne kadar maaş aldığının hesaplanması, İkinci yolsa maashesapla nokta com sitesine girerek ve sizden istenilen alanları doldurarak kolaylıkla alacağınız maaşı öğrenebilirsiniz.

İŞSİZLİK MAAŞI ŞARTLARI

Öncelikle işsizlik maaşı için kişi kendi kusurundan dolayı işten ayrılmış olması gerekiyor yani bir diğer değişle iş veren tarafından işten çıkarılması gerekiyor. Bunun yanında hastalık ve ölüm gibi önemli durumlar işten ayrılma kusurları arasında geçiyor.

Haklı fesif durumlarında ise hizmeti sonlandırma hakkı tek taraflı olarakta yapılabilir. Bunlara gerekçe olarak piskolojik baskı, maaşın ödenmemesi, sağlık koşulları gösterilerek işci kendi hakkını fesih edebilir. Yine diğer bir etken olarak askerlik durumu gerekçe gösterilerek iş veren tek taraflı hizmeti sonlandırabiliriyor. Bunun  gibi durumlarda işci iş verene durumu 14 gün öncesinden bildirmesi gerekiyor.

İş veren haksız sebeplerden ötürü işcinin hizmetini sonlandırmaz ise işci yasal yollara başvurmasının yolu açık. Bunun gibi durumları önceden işveren noter onaylı ihtarname ile adrese teslim bildirmeniz sizlerin yarına olacaktır.

Diğer en önemli şart ise son 120gün içerisinde sigorta pirimlerinin eksiksiz ödenerek, 3 yıl içerisinde en az 600 gün pirim gün sayınızın olması gerekiyor aksi taktirde işsizlik maaşı almaya hak kazanamazsınız. Bu koşulları sağlıyorsanız en yakın İŞKUR şubesine başvurarak 30 gün içerisinde işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.

İŞSİZLİK MAAŞI SORGULAMA

Öncelerden sorgulamalar İŞKUR şubelerine gidilerek yerinden öğrenilebiyordu. Şimdi ise gelişen teknoloji ile edevlet sisteminize TC kimlik numaranız ve şifrenizi girerek kolaylıkla maaş durumunuzu öğrenebilirsiniz. İlgili hizmete gitmek için aşağıdaki linke tıkalyabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Çıktımı Buradan Öğren

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ AY ALINIR

Bu süre yine son 3 yıl boyunca çalıştığınız gün sayısına bakılarak belirleniyor şimdi gelin bu sürelere göz atalım.

Son 3 Yılda 600 gün priminiz varsa 180 Gün boyunca işsizlik maaşı alabilirsiniz.

Son 3 Yılda 900 gün priminiz varsa 240 Gün boyunca işsizlik maaşı alabilirsiniz.

Son 3 Yılda 1080 gün priminiz varsa 300 Gün boyunca işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 

Yazar:admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir