Pilot Maaşları 2019

Pilot Maaşları 2019

Ülkemizin en gözde ve çocukluğundan beri bir çok insanın hayalini kurduğu mesleklerden birisi pilotluk olunca en çok merak edilen konulardan birisi Pilot Maaşları 2019 yılında ne kadardır. Bu konumuzda maaşlara değinmenin yanında Nasıl Pilot Olunur? konusuna da değineceğiz.
Basit bir tanım yapacak olursak iç dış hat uçuşlarında uçağın kontrolünü ve havada yolcuların güvenliğini sağlayan görevlilerdir. Türkiye’de çok fazla sayıda uçuş firması bulunmaktadır. Bu firmalardan en önde gelenleri Türk Hava Yolları, Pegasus, Sun Express, Onur Air, Atlas Global ve Borajet hava yollarıdır. Bu firmalar arasında belirtmeden geçemeyeceğiz dünyanın en iyi hava yolu firmaları arasında ilk sıralarda Türk Hava Yolları yer almaktadır.

PİLOT NASIL OLUNUR?

Ülkemizde faaliyet gösteren bir çok hava yolu firması olmasından dolayı çok fazla pilot talebi bulunmaktadır. Hal böyle olunca çok sayıda pilot adayı pilot olmak için eğitim almaya karar vermekte. Bir pilot olabilmek için belirtilen çok sayıda şart vardır. En önemlisi belirtilen sağlık şartlarıdır. Bu şartları sağlamayan adayların pilot olmaları kesinlikle söz konusu değildir. Şimdi size Pilot Olma Şartları konusunu maddeler halinde listeleyelim.

1

Bir pilot olmak için bazı üniversitelerde bulunan Pilotaj bölümünden mezun olmak, herhangi bir askeri okulu bitirmek ya da her hangi bir 4 yıllık üniversite bölümünden mezun olarak Türk Hava Yolları’nın uçuş akademisine ücretsiz başvuru Yapabilirler.

2

Pilot olmak için Lise Mezunu olmak yeterli olsa da başvurular genellikle üniversite mezunları tarafından yapıldığı için haliyle pilot olma ihtimaliniz düşük olacaktır. Hava yolu şirketleri başvuru toplarken sadece örgün yada açık öğretim fark etmeden üniversite mezunu adayların başvurularını kabul etmektedirler.

3

İleri düzey İngilizce dil bilgisine sahip olmanız gerekmekte.

4

Ruhsal ve fiziki açıdan sağlıklı olmanız gerekmektedir. Bunun için SHGM (Sivil Havacılık Genel Merkezi) tarafınca hazırlanmış olan 1. Sınıf sağlık belgesi almış olmalısınız.
Şimdi de gelelim pilot olma ön koşullarına;

PİLOT OLABİLMEK İÇİN ARANAN ÖN ŞARTLAR NELERDİR?

Ticari bir pilot lisansı (CPL) sahibi olmak için ilk başta öğrenci pilot lisansı (SP) ve hususi pilot lisansı (PPL) sahibi olmanız gerekmekte. Bu belgeleri nasıl alabilirsiniz? Şartları nelerdir? Bunlara göz atalım.

1

ÖĞRENCİ PİLOT LİSANSI (SP) Şartları:
-İlk yanlız uçuşunu gerçekleştirmeden önce 17 yaşını tamamlamış olmak.
-En az lise ya da lise dengi bir okulu tamamlamış olmak.
-SHGM tarafından düzenlenmiş 1. ya da 2. Sınıf sağlık sertifikasına sahip olmak.

2

HUSUSİ PİLOT LİSANSI (PPL) ŞARTLARI:
-18 yaşından gün almış olmak.
-En az lise yada lise dengi bir okulu tamamlamış olmak.
-SHGM ya da SHGM tarafından yetki verilerek açılan havacılık tıp merkezlerinden 1. ya da 2. Sınıf sağlık sertifikasına sahip olmak.
– Sivil Havacılık Genel Merkezi’ince yetki verilen uçuş yerlerde teorik ve uçuş eğitimlerini başarı ile tamamlamış olmak.

3

HAVA YOLU NAKLİYE PİLOT LİSANSI (ATPL) ŞARTLARI:
-21 yaşından gün almış olmak.
– En az lise yada lise dengi bir okulu tamamlamış olmak.
– SHGM tarafından düzenlenmiş 1. Sınıf sağlık sertifikasına sahip olmak.
-Teorik yapılan sınavlarda başarılı olarak bir uçuş tecrübesine sahip olmak.
– Çok motor IR(A) ve CPL(A) lisanslarına sahip olmak.
-Çoklu Ekip İş Birliği (MCC) kurusu eğitimi almış olmak.

PİLOT MAAŞLARI 2019

Şimdi gelelim pilot olmak isteyenlerin en çok merak ettiği pilot maaşları 2019 yılında ne kadar? Sorusunun yanıtına. Aşağıda size vereceğimiz tabloda yeni işe başlayan bir pilotun ortalama maaş miktarlarını vereceğiz. Pilot maaşları arasındaki fark tecrübeye ve yapılan uçuş yerlerine bağlı olarak 12.000TL ila 50.000TL arasında uçurum bir farkla değişiklik gösterebilmektedir.

Türk Hava Yolları Pilot Maaşları 18.000TL
Sun Express Pilot Maaşları 16.000TL
Onur Air Pilot Maaşları 15.000TL
Atlas Global Pilot Maaşları 15.000TL
Pegasus Pilot Maaşları 15.000TL

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tecrübeli bir pilot yeni göreve başlamış pilotlara göre 2-3 kat daha fazla maaş alabilmekteler. Uçuş saatleri diğerlerine oranla daha yüksek olan pilotların maaşları da yüksektir. Türk Hava Yolları oldukça prestijli bir firma olmanın yanı sıra diğer firmalara göre en yüksek maaşı veren firma olduğunu söylemek yanlış olmaz.

!!ÖNEMLİ BİLGİ!!

Özel bir uçuş okulda pilotluk eğtimi almak isterseniz ortalama 80 bin Euro gibi bir miktarı gözden çıkarmanız gerekmekte. Tabi uçuş okulları bu parayı ödemede bir takım kolaylıklarda sağlamaktalar. Mesela miktarın bir kısmını başlangıçta ödeyerek kalan kısmını işe başladığınızda maaşınızdan kesiti olarak tamamlayabilirsiniz. Çokmuş diye bilirsiniz ama pes etmeyin çünkü bu eğitimi ÜCRETSİZ almanın imkanıda var bunun için yine öne Türk Hava Yolları çıkıyor. ÜCRETSİZ PİLOT EĞİTİMİ alabileceğiniz kurs ve şartları hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

>>Türk Hava Yolları Pilot Eğitimi<<

Türk Hava Yolları Pilot Maaşları, Sun Express Pilot Maaşları, Onur Air Pilot Maaşları, Atlas Global Pilot Maaşları, Pegasus Pilot Maaşları

Yazar:admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir