YKS Ek Tercihler Nezaman Başlıyor? Detaylar Burada

ÖSYM tarafından açıklanan üniversite YKS tercih sonuçları ile istediği üniversiteye gidemeyen öğrenciler için gözler ikinci bir şans olan ek tercihlere çevrildi. Durum böyle olunca YKS Ek Yerleştirmeler Nezaman Başlayacak? sorusu akıllara geldi. Öte yandan devlet üniversitlerinde kalan 80 bin Boş Kontejyan öğrencileri heyecanlandırdı.

YKS Tercih Sonuçları açıklanması ile birlikte yerleşemeyen veya daha iyi yerlere gitmek isteyen öğreniler için YKS ek tercih başvuru tarihleri büyük merak konusu oldu. Belirli bölümlere yerleşmeye hak kazananlar 2018 YKS ek yerleştirme başvurularını araştırmaya başladı. Son yapılan açıklama ile örgün eğitimde olan devlet üniversiteleri lisans programlarında 58 BİN 107, Önlisansda 21 BİN 996, Özel Vakıf üviversiteleri lisansda 23 BİN 531, Vakıf önlisans 14 bin 408, KKTC’deki üniversitelerde bulunan  lisans programlarında 7 bin 205, önlisansda 2 bin 418, yurt dışındaki üniversitelerde ise lisans programlarında toplam 843 kontenjanın boş olduğu belirtildi. Durum böyle olunca üniversite hayallerine kavuşamayan öğrenciler gözlerini YKS Ek yerleştirmeye dikti.

2018 YKS EK YERLEŞTİRME TARİHİ NEZAMAN BELLİ OLACAK?

Boş kontenjanlar öğrencilerin yükseköğretin programlarına kayıt olduktan sonra açık kalan kontenjanlar ÖSYM’ye bildirilecek. Daha sonra boş kalan kontenjanlar ÖSYM tarafından merkezi olarak Ek Yerleştirme yapılacak. Merkezi yapılan yerleştirmede bir yükseköğrenim programına yerleşen öğrenciler ikinci bir ek yerleştirme başvurusu yapamayacak.

2018 YKS EK YERLEŞTİRME TABAN PUANLARI NASIL BELİRLENECEK?

ÖSYM tarafından yayınlanan kılavuza göre ek yerleştirmede Tablo 4’te bulunan lisans ile Tablo 3B’deki ön lisans programlarına merkezi yapılan genel yerleştirmeden en düşük puanın altındaki puan alan adaylar yerleştirilmeyecek. Yapılacak olan kayıt işlemlerinin sonunda boş kalan kontenjanlara ön kayıt ile öğrenci alınmayacak. Bu kural ile ortaya binlerce boş kontenjan çıkmakta.

Ayrıca ÖSYM Tablo 3A’da bulunan sınavsız geçiş yapılan programda da boş kalan kontenjanlar Ek yerleştire ile dolduralacak. Tabiki bu programlarda öncelikli oalrak Mesleki Lise öğrencilieri öncelikli olacak. Mesleki lise öğrencilerinde kalan boş yerlere ise genel  diğer alanlardan mezun olan öğrencilier ilgili puanlara göre yerleştirme yapılacak.

EK YERLEŞTİRME ÜCRETİ NE KADAR?

ÖSYM tarafından boşta kalan kontenjanlar için yapılacak Ek Yerleştirme Ücreti 15TL olarak belirlenmiştir.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NEZAMAN BAŞLIYOR?

Açıklanan YKS sonuçlarına göre belirli programlara yerleşen adayların kayıt işlemler 03-07 Eylül 2018 tarihleri arasından yapılacak olup, Elektronik ortamdan ise 03-05 Eylül 2018 tarihinden kayıtlar yapılacak.

EK YERLEŞTİRME NEDİR?

ÖSYM tarafndan yapılan merkezi yerleştirme sonuncunda açıktan kalan boş kontenjanlar için açılan tercih sistemidir. Bu sisteme yerleştirmesi yapılan adaylar kesinlikle tecih yapamaz. Boş kalan yerler kayıt işleri sonrasında ÖSYM’ye üniversiteler tarafından bildirilir ve üniversiteler bu kontenjanlara ön kayıt ile öğrenci alamaz.

Yazar:admin

1 Yorum “YKS Ek Tercihler Nezaman Başlıyor? Detaylar Burada

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir