Ziraat Mühendisi Maaşları 2019

Ziraat Mühendisi Maaşları 2019

Ziraat mühendisliğini genel olarak tanımlamak istersek tarla ve endsütri bitkileri, meralar ve çayırlar, sebzecilik, meyvecilik, bağcılık, ekolojik tarım, bitki hastalıkları ve zararlarıyla etkin mücadele yöntemleri, tarımsal olarak yapılan yapıların proje haline getirilmesi ve bunların geliştirilmesi, drenaj, sulama, toprak ve su muhafaza sistemlerinin proje haline getirilmesi, çevre kirliliği, gübreleme ve bitkilerin beslenmesi, tarımsal makinalar, büyük ve küçükbaş hayvanların yetiştirilmesi, arıcılık, popülasyon genetiği, süt teknolojisi, tarım politika ve ekonomisi, su ürünleri yetiştiiciliği ve son olarak tarımsal haberleşme alanlarda aktif olarak çalışan mühendislerdir.

İinsanoğlunun en önemli geçim ve yaşam kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Hal böyle olunca ziraat mühendisliği gelecekte de en gözde ve önemli meslekler arasında gösterilecektir. Dünyayı etkisi altına alan küresel ısınma , çevre kirliliği gibi etkenler zirai faaliyetleri olumsuz yönde etkilemiştir. Bununla birlikte ülkemizde ve dünyada artık besinleri daha hızlı ve sağlıklı üretmek için birçok çalışmalar yapılmaktadır. Dünyada insan sayısı arttıkça tarıma ihtiyaçta o derece artmaktadır. Bunlarda tabiki ziraat mühendisler aracılığı ile mümkün olabilmektedir.

ZİRAAT MÜHENDİSİ NASIL OLUNUR?

Ziraat mühendisliğinin eğitimi 4 yıldır. Aranan başlıca şartlar birinci olarak lise veya dengi herhangi bir okuldan mezun olmaktır. Öğrenci yerleştirme klavuzunda belirtilen şartları taşımalısınız. Üniversitelere giriş sınavından yeterli puanı alan adaylar veya uygun önlisans programından DGS’de başarılı olanlar bu bölüme girmeye hak kazanırlar. Üniversitelerde dersler ağırlıklı olarak mesleki ağırlıklı olarak verilmektedir.

ZİRAAT MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Şimdi gelelim herkesin merak ettiği maaş konusuna. Tüm meslek dallarında oluğu gibi ziraat mühendisleri kamu ve özel sektör olmak üzere iki farklı alanda iki farklı maaş almaktalar. Diğerlerinin aksine özel sektör tecrübe ve deneyime bağlı olarak kamudan daha fazla maaş verebilmekte. Kamuya girmek isteyen adaylar KPSS’den yeterli puan alarak atanabilirler. Kamuda yeni işe başlayan bir mühendis ortalama 3000TL ila 3500TL arasında maaş alırken bu miktar özel sektörde 3500TL ila 5000TL civarında değişmektedir.

Yazar:admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir